Medical Group Dens

Protezēšana

Protezēšsana
Izņemamas zobu protēzes restaurācija vienā vizītē dažu stundu laikā.

Mūsu klīnikas galvenās ārstes – protēzistes Judītes Jutas Bērziņas darba pieredze un profesionaltitāte ļauj piedāvāt mūsu pacientiem inovatīvu pakalpojumu – vecās zobu protēzes restaurāciju vienā vizītē dažu stundu laikā.

Restaurējot izņemamo zobu protēzi, tā kļūst atkal funkcionāla tās lietotājam. Restaurējot un pārveidojot esošo veco izņemamo zobu protēzi, nav nepieciešama jauna, kas ir būtisks finansiālu resursu ietaupījums. Protēzes restaurāciju klīnikas galvenā ārste un protēziste – Judīte Juta Bērziņa veic vienā vizītē dažu stundu laikā, ietaupot pacientam tik svarīgo laika resursu.

Cilvēka seja, smaids un zobi ir svarīgs pašsajūtas noteikums jebkurā vecumā. Restaurējot zobu protēzi, izņemamā zobu protēze būs atkal lietojama un būtiski uzlabosies pacienta dzīves kvalitāte un izskats.

Inleja

Ja zobs ir nopietni bojāts kariesa, zobu traumas, abrāzijas vai erozijas dēļ un ir palicis mazāk par ~30% no zoba audu apjoma, zoba atjaunošanai tiek izmantota zoba saknes inleja. Saknes inleja tiek iecementēta pacienta zoba saknē, lai izveidotu stabilu pamatu bojātā zoba atjaunošanai. Pirms zoba atjaunošanas procedūras – saknes inlejas ievietošanas, tiek veikta bojātā zoba kanālu tīrīšana (endodontija), pildīts zoba kanāls. Zoba atjaunošanu var uzsākt tiklīdz likvidēti zoba kanālu iekaisuma procesi.

Ir lietas sakņu inlejas (izgatavotas no metāla) un inlejas, kas izgatavotas no cēlmetāla. Pēc funkcionalitātes abi inleju veidi neatšķiras, bet atšķiras estētisku apsvērumu dēļ. Metāla inleja var spīdēt cauri zoba kronim, taču cēlmetāla inlejas cauri nespīd. Sevišķi būtiski tas ir priekšzobu restaurācijas gadījumā. Inlejas tiek izgatavotas zobu tehniskajā laboratorijā katram pacientam individuāli. Kad inleja ir iecementēta zoba saknē, uz inlejas var nostiprināt zoba kroni vai tiltu.

Onleja

Onleja ir zobu tehniskajā laboratorijā izgatavotas porcelāna plombes. Šo procedūru pielieto gadījumos, kad zoba defekta dēļ ir zaudēti ~50% zoba audu. Pirms procedūras speciālists apskata bojāto zobu, lai noteiktu zoba bojājumu un nepieciešamības gadījumā veiktu endodontiju. Speciālists izņem no zoba kariozo masu, kas radusies baktēriju iedarbības rezultātā, tiek noņemts nospiedums, lai laboratorijā varētu izgatavot precīzi piemērotu porcelāna plombi (onleju). Onlejas krāsa tiek piemeklēta atbilstoši pacienta zobu krāsai. Onlejai salīdzinot ar parastu zoba plombi ir lielāka izturība pret sakodiena slodzi, ir ilgāks kalpošanas laiks.

Zobu kroņi

Ja zobam ir neliels bojājums, tad to var atjaunot ar kompozītmateriālu. Gadījumos, kad zoba dabīgie audi palikuši maz, piemēram, zobs sastāv no lielas plombes, lielākā daļa zoba ir nolūzusi, izmanto mākslīgo zoba kroni.

Lietie zobu kroņi tiek izgatavoti no metāla, tiem piemīt metālisks spīdums, tāpēc estētisko īpašību dēļ tos pielieto sānu zobu atjaunošanai.

Metālkeramikas zobu kroņi gatavoti no keramikas un tiek stiprināti uz metāliska karkasa.
Porcelāna zobu kroņi gatavoti no keramikas, tie ir izturīgi, estētiski piemēroti jebkura zoba atjaunošanai. Porcelāna kronis praktiski neatšķiras no dabīgā zoba, laiž caur gaismas starus. Šis kroņu materiāls ir bioloģiski saderīgāks un mazāk alerģisks.

Cirkonija zobu kroņi izgatavoti no cirkonija, kas vizuāli ir identiski pacienta dabīgajiem zobiem. Šis zobu kroņu veids ir visizturīgākais.

Agrāk plaši tika izmantoti štancētie zobu kroņi, kuriem bija standarta izmērs un tie netika izgatavoti katram pacientam individuāli. Neprecīzās izgatavošanas tehnoloģijas dēļ tos vairs neizmanto.

Pirms

Pēc

Zobu implantu protezēšana

Atsevišķa zoba protezēšanu var uzsākt, kad implants ir ieaudzis žokļa kaulā. Uz implanta tiek likts zoba kronis, kuru izgatavo zobu tehniskajā laboratorijā. Kroņa materiālu (metālkeramikas kronis, porcelāna, cirkonija kronis) izvēlas pacients, ņemot vērā speciālista ieteikumus un pacienta finansiālās iespējas. Zobu kroņa materiāla izvēle ietekmē gan tā cenu, gan izskatu, gan kalpošanas ilgumu.

Zobu tilta protezēšanu, līdzīgi kā atsevišķa zoba protezēšanu, var uzsākt tikai tad, kad implants ir ieaudzis žokļa kaulā. Implanta ieaugšana kaulā ir individuāla un var ilgt 3-8 mēnešus. Zobu tiltu kā protezēšanas veidu izmanto gadījumos, ja zaudēti vairāki blakus esoši zobi. Zobu implanti netiek likti katrā zobā, bet tiek veidota tiltveida konstrukcija.

Totālā plate

Ja kādā no žokļiem nav palicis neviens zobs, iespējams izgatavot totālo plati, kas tiek fiksēta ar implantiem. Pirms protezēšanas uzsākšanas tiek izvērtēta žokļa forma un kaula kvalitāte, no kura ir atkarīgs implantu skaits žoklī. Izvēloties totālo plati, kas fiksēta ar implantiem, plate neradīs diskomfortu sakošļājot ēdienu, neradīsies neērtas situācijas, kad plate var izkrist ēdot vai kādā citā nepiemērotā brīdī.

Neizņemamas zobu protēzes

Zobu tilts ir zobu protēzes veids, ko pielieto gadījumos, kad pacientam trūkst viens vai vairāki blakus esoši zobi. Zobu tilts fiksējas uz pacienta veselajiem zobiem, aizvietojot trūkstošos zobus. Šajās situācijās tiek slīpēti dabīgie zobi un uz tiem tiek uzlikts laboratorijā izgatavots zobu tilts. Tiltus, tāpat kā zobu kroņus, izgatavo no metāla, metālkeramikas, porcelāna un cirkonija.

Izņemamas un kombinētas zobu protēzes

Parciālā zobu protēze tiek gatavota, ja mutē palicis kaut viens zobs. Parciālo protēzi vietā notur ar metāla skavu palīdzību. Šīs plates sastāv no plastmasas zobu rindas, kas izvietota uz plastmasas bāzes smaganas krāsā. Zobu krāsa un forma tiek piemeklēta atbilstoši pacienta zobiem.

Totālā izņemamā protēze tiek gatavota pilnīgu zobi zaudējuma (ekstrakcijas) gadījumā. Totālās protēzes gadījumā pacientam ir ilgāks adaptācijas laiks, jāmācās ēst un runāt.
Loka protēze ir augstākas kvalitātes nekā parciālā zobu protēze, jo tai ir metāla lokveida karkass, tagad pieejams arī balts, tādejādi tiek pārnesta košanas slodze daļēji caur esošajiem zobiem ar uzgultņu palīdzību. Plastmasa šajā protēzē tiek pielietota zem mākslīgajiem zobiem kā bāze, kas notur zobus un aizstāj zudušo kaula apjomu. Loka protēzei ir vieglāka kopšana un tā ir izturīgāka pret lūzumiem.

Loks ar attačmentiem ir tehniski sarežģītāka kombinēto protēžu sistēma, kurā tiek kombinēta zobu kroņu un izņemamās loka protēzes sistēma. Šādos gadījumos izņemamā loka protēze tiek savienota ar pastāvīgi uzcementētiem metālkeramikas zobu kroņiem ar īpašu atslēdziņu palīdzību. Ar attačmentu palīdzību fiksētas protēzes priekšrocība ir lielāka stabilitāte, neredzamas skavas.

Par zobu un mutes dobuma veselību jārūpējas arī tad, ja ir zaudēti dabīgie zobi. Uz mākslīgām virsmām zobu atlikumam ir tendence ļoti ātri izveidoties. Arī par zobu platēm ir jārūpējas un jātīra atbilstoši speciālista norādījumiem, kā arī jāapmeklē zobu higiēnists.
Mūsu klīnikā piedāvājam tūlītējas protēzes izgatavošanu zoba zaudēšanas gadījumā. (šo pakalpojumu gribētos izcelt, man ir fotogrāfijas, ir arī video, jo tāds pakalpojums nav piejams citā klīnikā)

Mūsu zobārstniecības klīnikas speciālisti
Judīte Juta Bērziņa
Judīte Juta Bērziņa

“Medical Group Dens” klīnikas galvenā ārste

Līva Lapše
Līva Lapše

Zobārste

Aiva Tukiša
Aiva Tukiša

Zobārste

Laila Spilve - Ekerte
Laila Spilve-Eklerte

Zobārste

Linda Prokopišina
Linda Prokopišina

Zobārste